Dzięki technologii druku 3D
Andrey Rudenko w 48 godzin postawił dom o powierzchni 100 m2. Zobaczcie, jak tego dokonał.
Druk 3D opanowuje świat budownictwa i architektury. Jeszcze w 2014 roku szanghajska firma WinSun Decoration Design Engineering Co wydrukowała 10 domów mieszkalnych w ciągu zaledwie jednej doby. Potem zdecydowała się na wydrukowanie apartamentowca, przy którego budowie użyła cementu, piasku, włókien szklanych i specjalnego utwardzacza.
Według szanghajskiej firmy druk 3D pozwala oszczędzić 60 proc. materiałów, 70 proc. czasu i 80 proc. siły roboczej w stosunku do nakładów, jakie pochłania budowa domu tradycyjnymi metodami.
Nie bądźmy tacy sceptyczni. Z taki podejściem jak niektórzy to wziąż mieszkalibyśmy w lepiankach z gówna.
krz2
2016-05-02, 22:40
Sam pomysł naprawdę dobry. Jeszcze kilka lat a dopracowane zostaną kolejne takie maleństwa i zobaczycie że się szybko rozniesie. Jak można skrócić czas budowy domu z kilku miesięcy do 2 dni to każdy by się skusił. Pewnie jeszcze cena znacznie niższa niż normalnie bo nie tracisz na tym materiałów tak dużo i nie płacisz ludziom za siedzenie na dupach. Pozdro!
A niech i domy drukują. Drukarka do południa nie będzie pijana
Ha, ha. Zrobili ściany "nośne" grubości 2 cm.

Idź pan w p🤬du z taką budową. Domki na drzewie wykonane przez 10 latków widziałem, które były solidniejsze.
nnvmen napisał/a:
Nie znam się na budownictwie, ale wiem że pręty bardzo dobrze radzą sobie z rozciąganiem a beton jest odporny na ściskanie, więc możliwe że w niektórych typach konstrukcji, które nie wymagają zbrojenia będzie możliwe zastosowanie druku 3D.
Dokładnie, takie lepianki z gówna nie wymagają zbrojenia natomiast wszystko to co buduje biały człowiek musi mieć zbrojenie bo zbrojenie kolego daje się po to aby zwiększyć wytrzymałość betonu na rozciąganie.
podpis użytkownika
Post ma charakter satyryczny i nie ma na celu kogokolwiek obrażać ani nawoływać do nienawiści.
Gwarą jadę i stawiam spację przed znakami interpunkcyjnymi. Zdania zaczynam z małej litery tylko po to aby zdenerwować takiego capa jak ty leszczu.
tu jest pokazane tylko "drukowanie" scian i pewnie to zajelo 48h. wyglaskanie tego pod klucz na pewno wiecej.
w sumie pomysl calkiem spoko. w srodek wstawic zbrojenia zrobione na zewnatrz i zalac betonem, chociaz powstaje pytanie, czy wytrzymaloby to napor betonu? chyba, ze wlewanego warstwami.
a w sumie, jebac to. od tego, to jest milicja
6................k
2016-05-03, 0:06
Cena? jedyne 500000000kwadrylionów starych marek niemieckich.
Właśnie nie do końca rozumiem problem w tym.
Stawiamy klasyczne fundamenty, drukujemy "formę" dla ścian, zbroimy, montujemy wszystkie instalacje, zalewamy sciany cementem/betonem/gównem (nie za dużo na raz co by się nie rozleciało) i elo. Zdecydowanie ciekawa opcja.
A to co budowlańce stracą wykończeniówka odrobi na gładziach
Dodam cos od siebie. O ile sie nie myle to materialem uzywanym do produkcji takiego domu wcale nie musi byc beton, bez wzgledu na rodzaj, i szczerze watpie zeby to na filmie to byl beton. Jesli dobrze sie orientuje to w tego typu drukarkach uzywa sie glownie sztucznych surowcow, ktore co ciekawe, moga byc znacznie twardzsze, wytrzymalsze pod wieloma, jesli nie kazdym, wzgledami i grubosc tych scian dzieki temu moze byc wystarczajaca. Dodatkowo taka konstrukcja jest z pewnoscia znacznie lzejsza, od tej wybudowanej w klasyczny sposob. Ktos moze powiedziec, ze sztuczne materialy, zanieczyszczanie srodowiska itp., ale o ile mi wiadomo to woda wiaze sie z cementem w sposob niemozliwy do odwrocenia, wiec beton sam w sobie nie jest raczej idealnym materiałem do budowy, jesli mamy mozliwosc uzycia zamiennika.
A................t
2016-05-03, 8:03
Nie jestem ekspertem, ale wiem, że do cementu już od jakiegoś czasu dodaje się mikrowłókien z tworzyw sztucznych, które zwiększają jego wytrzymałość w porównywalny sposób do betonu zawierającego zbrojenie ze stali. W taki sposób robi się na pewno posadzki przemysłowe, które mają wytrzymać ogromny nacisk bez ryzyka, że podłoże popęka. O ile dobrze pamiętam, takie coś nazywa się zbrojeniem rozproszonym.
Pokopałem trochę w internatach, i powiem tak:
To co tu przedstawiają, to tak naprawdę wydrukowanie szalunków. Bo na filmie widać (3:33) wsadzone pręty zbrojeniowe, i przygotowane nadproża (to co jest nad wszelkimi otworami, tu nad drzwiami). Układane są też wszystkie instalacje.
I pózniej, to wszystko i tak jest zalewane mieszanką betonową. Więc fakt, pozwala to na bezproblemowe przygotowanie formy.
Jednak ma rynku jest wiele firm oferujących gotowe rozwiązania z odzyskiwalnych deskowań. (Np. firma PERI), i widziałem takie rzeczy w rzeczywistości. Ustawienie tej formy, wszystkich prętów i instalacji, a do tego zalanie betonem zajelo by łącznie 24h, nie 48.
Trust me, i'm a engineer
ChemikPL napisał/a:
... i widziałem takie rzeczy w rzeczywistości. Ustawienie tej formy, wszystkich prętów i instalacji, a do tego zalanie betonem zajelo by łącznie 24h, nie 48.
Trust me, i'm a engineer
Ale pomijasz fakt że potrzeba do tego wysoko wykwalifikowanej, zgranej ekipy. W tym rozwiązaniu możesz budować na jednym osiedlu X domów na raz i może to robić 1 osoba nadzorująca pracę drukarek plus kilka osób zajmujących się kontrolowaniem podawania materiału do drukarki. Dzięki temu ekipa o tej samej liczebności co Twoi fachowcy postawiłaby w 48h całe osiedle a nie 2 domki.
człowiek naj🤬y bez zastanowienia oprze się o ścianę, żeby ściągnąć buty i wpadnie do sąsiada
podpis użytkownika
Każdy myślący człowiek jest ateistą.
-Ernest Hemingway
***** ***
Czy ten podkłąd muzyczny z początku to nie jest z Gothic2 NK?
M................e
2016-05-03, 14:25
Chce zobaczyć jak drukarka 3D postawi mi drewniany dom.