Główna Poczekalnia (3) Soft (3) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
👾 Zmiana domeny serwisu - ostatnia aktualizacja: 2025-07-22, 21:51
📌 Ukraina ⚔️ Rosja Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 8:55
Jak uratować komuś życie?
konto usunięte • 2013-12-18, 17:07
Krótko i na temat, bo pięćdziesiąty odcinek Polimatów musiał być wyjątkowo pożyteczny



PRZECZYTAJ ZANIM SKOMENTUJESZ: Treść odcinka została skonsultowana z Polską Radą Resuscytacji, w tym osobiście z jej Prezesem - panem prof. dr hab. Januszem Andresem, jak również z wybitnymi znawcami tematu (ratownikami medycznymi i lekarzami). Metoda zaprezentowana przeze mnie jest zgodna z wytycznymi organizacji American Heart Association (Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne / Amerykańskie Towarzystwo Chorób Serca), która dokonała akceptacji scenariusza niniejszego odcinka. Mam więc absolutną pewność, że informacje, które przekazuje są poprawne.

Jeśli jednak nadal masz wątpliwości to postaram się na nie odpowiedzieć krótko poniżej:
1. Zarówno wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, jak i American Heart Association nie wymagają sprawdzania tętna poszkodowanemu, a bardzo często nawet nie zaleca.
2. Wdechy ratownicze (metoda "usta-usta") w przypadku akcji przeprowadzanej doraźnie, najczęściej przez niewykwalifikowaną osobę w tej dziedzinie mogą zostać pominięte, a nawet American Heart Association zaleca ich pominięcie.
3. Badanie oddechu za pomocą lusterka w wielu przypadkach może powodować komplikacje i w niektórych warunkach pogodowych dawać fałszywe wyniki (badania University of Michigan).
4. Badanie oddechu może być dodatkowo dokonane przez przyłożenie ucha do ust poszkodowanego, ale nie jest to wymagane.
5. Europejska Rada Resuscytacji (w tym polski oddział) zamienia kolejność zaprezentowaną w odcinku, tj. najpierw zaleca sprawdzenie oddechu, a dopiero później wezwanie pomocy. Jednak American Heart Association, w mniemaniu moim i wielu specjalistów, słusznie nakazuje najpierw wezwanie pomocy, aby w czasie rozmowy z dyspozytorem sprawdzać oddech, dzięki czemu w tym czasie zostanie w naszym kierunku wysłana karetka.
6. Pamiętaj, że wprowadzanie zamieszania i niepotrzebnych rozważań może powodować problemy z zapamiętaniem kolejności i właściwej procedury przez ludzi. Zarówno europejska i amerykańska szkoła są zgodne - najważniejsze jest podjęcie akcji, a nie perfekcyjne jej przeprowadzenie.
Zgłoś
Witaj użytkowniku Sadol.pl,

Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!

Dalsze istnienie serwisu jest możliwe jedynie dzięki niewielkim, dobrowolnym wpłatom od użytkowników. Prosimy Cię zatem o rozważenie wsparcia nas poprzez serwis Zrzutka.pl abyś miał gdzie oglądać swoje ulubione filmy ;) Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
konto usunięte 2013-12-18, 18:14
daje piwo by więcej osób sie z tym zapoznało!
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2013-12-18, 18:21
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2013-12-18, 18:30
youtube.com/watch?v=ILxjxfB4zNk powyższa piosenka.
Zgłoś
Avatar
Suka_Blyat 2013-12-18, 18:34
Polimaty to jedyny partner sadola, który trzyma naprawdę wysoki poziom zawartych w nim informacji
Zgłoś
Avatar
pedriux 2013-12-18, 18:39
A co, gdy poszkodowany oddycha? Ułożyć go wtedy w pozycji bocznej ustalonej i czekać na ratowników? Jak to z tym jest?
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2013-12-18, 18:43
Jeżeli nie jest to osoba z widocznym urazem (gdy podejrzewasz, uraz kręgosłupa szyjnego lub gdzieś niżej) to w bezpieczną. Jeżeli z jakiś powodów musisz oddalić się od poszkodowanego (czego nie powinieneś ale wiadomo), nie możesz oczyścić dróg oddechowych (np. wymioty) lub wiesz, że poszkodowany za chwilę będzie wymiotować to wtedy układasz poszkodowanego w bezpieczną- inaczej lepiej nie ruszać.
Pozycja bezpieczne nie musi wyglądać jak w książce.
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2013-12-18, 18:59 1
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2013-12-18, 19:02 1
Powiem tak. Błędne określenie funkcji życiowych, typu oddychanie, może faktycznie doprowadzić do śmierci pacjenta. Ukazany sposób sprawdzania czy pacjent oddycha jest beznadziejny, powinno się pochylić twarz do twarzy poszkodowanego aby słyszeć wydychane powietrze, czuć oddech na policzku i obserwować klatkę piersiową, dopiero te czynności dają pewność że pacjent nie oddycha. a jeżeli już chcesz patrzeć to najpierw powinieneś go rozebrać, a co gdyby miał bluzę dresową.
I bardzo ważne nie udrożniłeś mu dróg oddechowych. Podsumowując wprowadzasz ludzi w gigantyczny błąd.
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2013-12-18, 19:07 1
Materiał w porządku jednak żeby komuś pomóc radze zapisać sie na kurs. Podczas kursu przerabia sie kilka różnych sytuacji i ćwiczy uciski serca a co za tym idzie prawdopodobieństwo połamania żeberek komuś staje się mniejsze. Filmik pokazuje sporo ale pozostawia też sporo pytań . A po za tym na kursach można spotkać fajne dupeczki i przy okazji kiedyś uratować komuś życie. Tak wiec zapisywać się na kursy
Zgłoś
Avatar
mejsidz 2013-12-18, 19:17
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Avatar
kazik1985 2013-12-18, 23:20
pozbawić ubrania hehe ...
Zgłoś
Avatar
sinda 2013-12-19, 2:36 1


Nie wiem jak dla Was ale wg. mnie wyglada podobnie tylko jest pozbawiony jakiegokolwiek humoru

PS
youtube.com/watch?v=ILxjxfB4zNk
z napisami
Zgłoś
Avatar
Pan Kot 2013-12-19, 17:20 1
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś

Oznaczenia wiekowe materiałów są zgodne z wytycznymi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

 Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na ukrycie oznaczeń wiekowych materiałów zamieszczonych na stronie
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 5,00 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na 3 miesiące. 6,00 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem