Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia Dodaj Obrazki Dowcipy Soft Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
Avatar
mucha86 2018-01-28, 12:22
@pisage
to dziwne bo sam Kopernik wysyłał je do druku jeszcze przed śmiercią.
w szkołach parafialnych w średniowieczu uczyły się dzieci chłopskie często dziewczynki, nie mówiąc o tym że uniwersytety to wyższy poziom szkół kościelnych. pomijając zresztą po co 90% chłopów wykształcenie do robienia pługiem?
bibliotekę aleksandryjską do tej pory nie wiadomo kto spalił, jednak obarczanie o to kościoła, jedynej instytucji która przez mroczne wieki (V-X w. A.D.) przechowała wiedzę antyczną a potem się nią dzieliła z ludnością europy, jest w najlepszym razie wyrazem złej woli. nawet to co przechowali arabowie do nas trafiło za pomocą kościoła.
ostatni akapit to również pomówienia i nie znajomość faktów. średniowiecze to okres wielkiego rozkwitu we wszystkich dziedzinach życia. fakt że ten poziom był niski spowodowany był faktem nieustających wojen, najazdów barbarzyńców (którzy przejmowali władzę) i epidemii. upadek Rzymu zaś rozpoczął się już w II w. p. Chr., sęk w tym że nie było już innych silnych państw w okolicy, które mogłyby się im przeciwstawić. apogeum tego upadku to III w. A.D. i wtedy cesarstwo zaczęło się załamywać.
Zgłoś
Avatar
pisage 2018-01-29, 13:46 4
@mucha86
Nie wysłał do druku, tylko do zaakceptowania przez papieża. Chciałbym zauważyć, że kościół katolicki usunął dzieła Kopernika z indeksu ksiąg zakazanych dopiero w XIX wieku!

Co do szkół parafialnych to nie uczyły się w nich dziewczynki, gdyż ten etap edukacji miał przygotowywać przyszłych duchownych. To nie była bezinteresowna pomoc ze strony kościoła, tylko kształtowanie ludzi od najmłodszych lat życia. Przyjmowanie dziewczynek do szkół parafialnych to dopiero XVIII wiek. Chciałbym też zauważyć, że to kościół katolicki traktował kobiety jak stadium pośrednie pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem.

Nie twierdzę, że Bibliotekę Aleksandryjską spalił kościół katolicki. Twierdzę, i jest to bardzo prawdopodobne, że ręce przyłożyli do tego fanatycy religijni chrześcijaństwa i islamu.

Kościół nigdy nie przechowywał ani nie dzielił się wiedzą antyczną. To właśnie chrystianizacja Europy wpędziła nas w mroczne wieki, które skończyły się erą wielkich odkryć, ale to już wiek XVI, czyli koniec średniowiecza. Zasługą tego rozkwitu jest zwycięstwo umysłu nad religią i temu nie da się zaprzeczyć.

podpis użytkownika

Jeżeli na samym początku idea nie wydaje się absurdalna, nie ma dla niej żadnej nadziei. - Albert Einstein
Zgłoś
Avatar
mucha86 2018-01-29, 18:28
@pisage
pierwsze fragmenty wydrukowane były już w 1542, a Kopernik wysłał jeszcze swoją przedmowę zmarł. bo pewnie myślisz że druk w tamtych czasach to jakby się szło jak do pani w ksero.
oczywiście w szkółkach uczyły się również dziewczynki, znaczny procent książek był napisanych w tamtym czasie przez kobiety. nie nauczyły się tego w polu, tylko w szkole właśnie. kobiety w ogóle miały bezsprzecznie więcej praw niż w nowożytności (samo pojęcie jest dość niejasne bo renesans zaczął się we włoszech już w XIII wieku), prowadziły biznesy, były właścicielami ziemi, państw. cała ich pozycja społeczna była dość wysoka, dopiero renesans zaczął je wypędzać z każdej dziedziny życia, poza domowym.
"To właśnie chrystianizacja Europy wpędziła nas w mroczne wieki". widać jesteś mądrzejszy od Benedykta Zientary (jednego z najwybitniejszych polskich mediewistów), bo informacje zawarte w końcówce swojej wypowiedzi zaczerpnąłem od niego (bo właśnie czytam). chrześcijaństwo przechowało i promowało wiedzę antyczną czego wyrazem były uniwersytety.
Zgłoś
Avatar
lucilla 2018-01-30, 16:16
krystian.homelinux.org/babeczki/swieci.php
Zgłoś
Avatar
pisage 2018-01-30, 20:58
@lucilla
fajne zestawienie, tylko św. Tomasz był z Akwinu, a nie z Akwenu

podpis użytkownika

Jeżeli na samym początku idea nie wydaje się absurdalna, nie ma dla niej żadnej nadziei. - Albert Einstein
Zgłoś
Avatar
B................l 2018-01-30, 22:35
Jeśli dane grupy/środowiska opisywać mamy językiem ich politycznych oponentów, to może aby zachować konsekwencję, należałoby zacząć np. Żydów (lub szerzej: Polaków (lub szerzej: Słowian)) nazywać, zgodnie z goebbelsowską propagandą, podludźmi?

Zgłoś
Avatar
mucha86 2018-01-31, 15:15
@lucilla
to zestawienie nic nie znaczy, oprócz tego, że z historią macie na bakier.
zresztą co ja się będę męczył jak zrobiono to już za mnie:
krzyz.nazwa.pl/forum/index.php?topic=6713.0;wap
pzdr
Zgłoś
Avatar
poligon6 2018-01-31, 15:42
""Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80.
Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów".
Św. Tomasz z Akwenu (1225-1274r.), Ojciec Kościoła katolickiego."

No k🤬a jak lewusy wymyslaja takie bajki to niech przynajmniej troche mysla. Zarodek? Kto wiedział o zarodku w średniowieczu? Wtedy ludzie nie mieli pojecia o takich rzeczach. Komórki rozrodcze (sperma)zaobserwowano dopiero w XVIII wieku, pod mikroskopem, a żenskie o wiele póxniej. Tak samo zarodek! Nie trzeba wile sie wysilic by jechać po kosciele, ale niech to ma przynajmniej ręce i nogi!

podpis użytkownika

Lepiej być niezadowolonym człowiekiem niż zadowoloną świniaą; lepiej być niezadowolonym Sokratesem, niż zadowolonym głupcem. A jeżeli głupiec i świnia są innego zdania, to dlatego, że umieją patrzeć na sprawę ze swojego punktu widzenia.
Zgłoś