Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia Dodaj Obrazki Dowcipy Soft Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1763-1785) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej.

Jednak Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych ( kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił for całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (84m) na terenie fortu Ostróg. Rozległość tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczyć twierdzę do największych gόrskich założeń obronnych Europy.

W 2002 roku został powołany pierwszy w kraju Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Gόrze, organizacja, która stała się kluczowym podmiotem w działaniach na rzecz renowacji i zagospodarowania fortyfikacji.. Duże znaczenie dla promocji twierdzy miało też powołanie w 2007 roku srebrnogórskiej grupy rekonstrukcyjnej- Infanterie-Regiment von Alvensleben (nr 33) odwołującej się swoimi strojami do garnizonu, który stacjonował na twierdzy w okresie wojny francusko-pruskiej. Od tego czasu turystów odwiedzających twierdzę oprowadzają przewodnicy-żołnierze, którzy prezentują zwiedzającym broń oraz eksponują znaleziska militarne i gόrnicze z okolic Srebrnej Gόry- w przyszłości zbiory muzeum fortecznego.






Reszta w komentarzach.

podpis użytkownika

Bogusław Łęcina usługi budowlano-remontowe. MOŻE NIE NAJTANIEJ, ALE JAKO TAKO.
Zgłoś
Avatar
Cysiek 2012-09-03, 1:59
Również byłem,w tym roku, 4 atrakcje wewnętrzne, strzał z broni nabijanej prochem i trochę informacji na temat przedmiotów na półeczkach [brak spojlerów] Polecam, miło można spędzić czas
Zgłoś
Avatar
TedePl 2012-09-03, 11:39
Bylem i łaziłem po nocy w tych podziemiach. Jak znalazłem ta studnie taka w k🤬ę głęboką to mi się odechciało łazić. Jakbym się wj🤬 to nawet Rutkowski na współe z batmanem by mnie nie znaleźli.
Zgłoś
Avatar
MrPink 2012-09-03, 12:02
Wygląda jak z C.K. Dezerterzy
Zgłoś
Avatar
a................i 2012-09-03, 22:16
Radze brać bardzo dobre buty do chodzenia i przejść się po okolicy. Ciekawe trasy i ruiny. Trzeba tylko bardzo uważać bo nawet jeśli Donjon jest utrzymany w dobrym stanie to reszta juz nie jest taka łatwa do ogarnięcia, trzeba uważać na osuwiska, dziury, i spadające stropy.
mapka fortów:


Ostróg powinien być otwarty w czasie normalnych dni dla zwiedzających.
Warowna góra ponoć zamknięta bo przechowują tam ciuchcie, pewna nie jestem, jeśli otwarta to w środku jest mini ścianka wspinaczkowa i sklepik z pamiątkami
polecam przechadzkę do chochoła wielkiego, ale żeby się nie zgubić to lepiej iść z kimś kto chodzi po tych lasach. Niby ścieżki główne są ale jeśli nie masz orientacji w terenie to możesz dojść na piechotę nawet do Barda Śląskiego

[ Komentarz dodany przez: Angel: 2012-09-03, 22:21 ]
Zdjęcia i pliki wideo należy dodawać wyłącznie przez odpowiedni formularz na stronie forum.
Zdjęcia:
sadistic.pl/postupload.php
Video:
sadistic.pl/post_video_upload.php
Zgłoś