Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia Dodaj Obrazki Dowcipy Soft Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
Zimbabweński portfel
józekdeluxe • 2017-05-29, 9:28
A mówią, że w Afryce bieda...



Hiperinflacja w Zimbabwe zaczęła się wkrótce po 2000 r., gdy skonfiskowano gospodarstwa rolne białych i odmówiono spłaty długu wobec MFW. Potrwała do 2009 r. W listopadzie 2008 r. szacowano, że roczna stopa inflacji Zimbabwe oscyluje wokół 89,7 tryliardów proc. Do grudnia 2008 r. urosła do 6,5 nowemdecyliardów (6.5 x 10108) proc., lub inaczej 65 mln gugoli proc.

W kwietniu 2009 r. zaprzestano druku dolara zimbabweńskiego i dopuszczono do obiegu dolara południowoafrykańskiego i amerykańskiego. To oddaliło problem, ale dotąd nie przywrócono lokalnej waluty.

Ciekawostka:

ukryta treść




100 bilionów dolarów Zimbabwe ma czternaście zer, czyli najwięcej spośród światowych banknotów w historii. W 2009 roku taki banknot wart był ok. 1,4 dolara amerykańskiego. Wyprodukowano tylka kilka milionów egzemplarzy. Dziś za sprawą niejakiego Johna Wolstencrofta, brytyjskiego inwestora, który w 2010 roku postanowił obdarować banknotem członków elitarnego nowozelandzkiego klubu w podzięce za zaproszenie go do ich grona, wartość kolekcjonerska tego banknotu waha się w okolicach 25 USD.

Okazało się, że banknoty zrobiły furorę wśród obdarowanych dżentelmenów, a chętnych na nie ludzi w klubie było więcej, niż mężczyzna oczekiwał.

- Nie miałem wystarczająco banknotów. Ludzie zaczęli mi oferować za nie pieniądze. Usiłowałem im tłumaczyć, że to prezent, ale oni proponowali mi jeszcze więcej pieniędzy. Wtedy uświadomiłem sobie, że te banknoty staną się kolekcjonerskim przedmiotem - mówił inwestor, który w rezultacie kupił jeszcze więcej dolarów Zimbabwe o nominale 100 bilionów, a dziś sprzedaje je z synem za pośrednictwem serwisu ebay.

podpis użytkownika

At my signal unleash the shitstorm.
Zgłoś
Avatar
Wiewór 2017-05-30, 10:26
Powinni zrobić denominację o dwadzieścia zer do tyłu i będą mieli zapas na pół roku.

podpis użytkownika

Każdy myślący człowiek jest ateistą.
-Ernest Hemingway

***** ***
Zgłoś
Avatar
Imb 2017-05-31, 22:10
To nie jest aby przypadkiem ten kraj, który dostał Antynobla z matematyki w 2009 roku za "umożliwienie ludziom codziennego kontaktu z szerokim zakresem liczb, poprzez emisję pieniędzy o nominałach od jednego centa do stu bilionów dolarów"?

podpis użytkownika

CZUJĘ SIŁĘ TYLKO W GRUPIE
Zgłoś