Główna Poczekalnia (3) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
👾 Zmiana domeny serwisu - ostatnia aktualizacja: 2025-07-22, 21:51
📌 Ukraina ⚔️ Rosja Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 1:07
Historia kuszy
konto usunięte • 2014-08-17, 21:43
Było już o łuku, kolej więc na jego siostrę, notabene znienawidzoną przez rycerzy, kuszę.

Kusza

"Chociaż stosowana już w czasach rzymskich, kusza znalazła powszechne zastosowanie w Europie dopiero w średniowieczu. Podobnie jak łuk, kusze sporządzano początkowo z drewna. Później jednak wzmacniano łęczysko kuszy także ścięgnami, nadając mu w ten sposób większą elastyczność. Początkowo kusza nie była bronią szczególnie skuteczną. Jej załadowanie wymagało wiele czasu, a celność pozostawiała wiele do życzenia. Jednak w miarę udoskonalania jej konstrukcji zaczęła rosnąć również jej popularność. W kuszy, w odróżnieniu o łuku, cięciwę można było utrzymać w stanie naciągnięcia dzięki metalowemu orzechowi i zwolnić przez pociągnięcie spustu. W ten sposób można było kuszę łatwiej niż łuk skierować dokładnie w cel, chociaż jej ciężar w dalszym ciągu stanowił poważne utrudnienie.

W porównaniu z łucznikiem kusznik wypuszczał strzały [bełty] średnio sześć razy wolniej. Ponadto zasięg kuszy nie był szczególnie duży. W wilgotnych warunkach cięciwa ze ścięgien stawała się bezużyteczna. Naładowanie kuszy było zadaniem dość skomplikowanym. We wczesnych kuszach z przodu jej łoża mocowano rodzaj żelaznego strzemienia. Kusznik ustawiał broń pionowo na ziemi, wkładał stopę w strzemię, następnie naciągał cięciwę, zaczepiając ją za nacięcie w orzechu. W późniejszych kuszach do naciągu cięciwy zaczęto stosować różnorodne urządzenia - lewary, dźwignie czy windy - umożliwiające naciągnięcie cięciwy także osobom słabszym fizycznie [w tym momencie kusza zyskała swój potencjał obronny, bo zwykły mieszczanin po kilkutygodniowym szkoleniu był w stanie zza murów zadać poważne obrażenia nacierającemu wrogowi].

W 1139 roku na soborze laterańskim Kościół zakazał posługiwania się kuszą, którą uznano za zbyt okrutną, aby można ją stosować w walce przeciw Chrześcijanom. Historyk wojskowości, Philip Warner, w swojej pracy The Medieval Castle cierpko zauważył z tej okazji: " W XI wieku można było człowieka roztrzaskać toporem na kawałki, ale nie można było zabić go z odległości. W XX wieku nie można mu zatruwać pitnej wody, ale można go rozerwać na kawałki."

Chociaż siła rażenia kuszy była znacznie większa aniżeli łuku, czas konieczny do jej ponownego naładowania, ciężar i podatność na wilgoć sprawiły, iż nie mogła ona na polu bitwy dorównać łukowi. Szczególnie boleśnie przekonali się o tym genueńscy kusznicy, którzy w bitwie pod Crecy w 1346 roku musieli stawić czoło angielskim łucznikom."

Alan Baker "The Knight".

W nawiasach kwadratowych są zawarte opisy, których nie znajdziemy w książce, aczkolwiek poszerzają nieco temat (wiedza własna). Żeby się znowu jakiś sadisticowy profesor historii nie doj🤬, że "niefachowe".
Zgłoś
Witaj użytkowniku Sadol.pl,

Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!

Dalsze istnienie serwisu jest możliwe jedynie dzięki niewielkim, dobrowolnym wpłatom od użytkowników. Prosimy Cię zatem o rozważenie wsparcia nas poprzez serwis Zrzutka.pl abyś miał gdzie oglądać swoje ulubione filmy ;) Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
Komarzysta91 2014-08-17, 22:14
Jędrek ten od historii czytal tą książke
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2014-08-17, 22:18 3
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2014-08-18, 2:21
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2014-08-18, 13:50
Oczywiście papieski zakaz zadziałał jak najlepsza reklama i dominacja ciężkiego rycerstwa zaczęła słabnąć. A ci kusznicy pod Cresy zostali wystrzelani przez własną głupotę, bo po 1. nie wzięli pawęży i po 2. nie wpadli na pomysł zdjęcia cięciw na czas deszczu, a Anglicy schowali swoje do hełmów.
Zgłoś
Avatar
Sinecod 2014-08-18, 21:35
Mam takie pytanie skierowane do specjalistów od kusz. Kiedyś usłyszałem, że kusznicy mieliby nosić takie grube skórzane kołnierze, gdyż gdy cięciwa kuszy się zrywała to podrzynała strzelcowi gardło. Prawda czy mit?
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2014-08-19, 1:17
Zarówno zerwanie cięciwy jak i pęknięcie łuczyska było niebezpieczne, ale wątpię, aby cięciwa wykonana np. z konopi była w stanie poderżnąć gardło, pierwszy raz też słyszę o takiej teorii Cięciwa najczęściej zrywała się w części centralnej, gdzie z tego powodu stosowano oplot do jej umocnienia. Bardziej bałbym się pęknięcia łuczyska.

Aczkolwiek gdyby ktoś posiadał jakieś materiały na ten temat, chętnie bym go zgłębił.
Zgłoś
Avatar
Sinecod 2014-08-19, 14:20
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Avatar
POPISowyNumer 2014-08-20, 21:37
Sinecod ekspertem nie jestem, ale jeżeli cięciwa poruszająca się w przód jest w stanie zaskutkować nastocentymetrowym bolcem wbitym po brzechwę w czyjś pancerz, to taka lecąca w tył też może narobić problemów. Zresztą łucznicy mają karwasze do ochrony przedramienia, a łuki mają ~~ciut~~ mniejszego kopa od kuszy, więc autodekapitacja wydaje się rzadkim, ale jednak rzeczywistym zagrożeniem
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2014-08-21, 11:24 1
Bardzo fajne opisy, a masz może o jakichś machinach oblężniczych np. katapultach, trebuszach, balistach. O broni białej i palnej też by sie miło czytało.
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2014-08-22, 3:59
Będzie o katapultach
Zgłoś

Oznaczenia wiekowe materiałów są zgodne z wytycznymi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

 Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na ukrycie oznaczeń wiekowych materiałów zamieszczonych na stronie
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 5,00 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na 3 miesiące. 6,00 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem