Główna Poczekalnia (8) Soft (5) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
👾 Zmiana domeny serwisu - ostatnia aktualizacja: 2025-07-22, 21:51
📌 Ukraina ⚔️ Rosja Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: 15 minut temu
Karabin przeciwpancerny wzór 35 (kb ppanc wz.35), znany także jako Ur (kb Ur) (używana jest również nazwa 7,9 mm rusznica przeciwpancerna UR) — polski karabin przeciwpancerny, skonstruowany w połowie lat trzydziestych i produkowany od 1938 roku w Fabryce Karabinów w Warszawie.


Karabin przeciwpancerny wz. 35 został opracowany w Fabryce Karabinów w Warszawie przez zespół konstruktorów pod kierunkiem Józefa Maroszka.
W przeciwieństwie do wszystkich innych karabinów przeciwpancernych, polski karabin wz. 35 nie używał pocisków rdzeniowych, które przebijały pancerz dzięki twardemu rdzeniowi, ale pełnopłaszczowych pocisków ołowianych, zbliżonych do zwykłych pocisków karabinowych, o małym "karabinowym" kalibrze 7,92 mm. Pociski te były jednak wystrzeliwane z bardzo wysoką prędkością wylotową dzięki silnemu ładunkowi prochowemu i długiej lufie. Dzięki rdzeniowi ołowianemu, pocisk karabinu wz. 35 przy uderzeniu w pancerz pod płaskim kątem nie rykoszetował, lecz "przyklejał się" bokiem do pancerza, wybijając w pancerzu "korek" o średnicy ok. 20 mm.

Nabój "ura" oraz (na dole) mauzer
Na początku II wojny światowej kb wz. 35 był w stanie przebić pancerz większości używanych czołgów. Z odległości 100 m przebijał pancerz grubości 33 mm a z 300 m pancerz grubości 15 mm, przy tym instrukcja podaje nawet przebicie do 40 mm z odległości 100 m (warto zauważyć, że była to lepsza przebijalność, niż np. brytyjskiego karabinu ppanc Boys o większym kalibrze 13,95 mm). Jego wadą był mały zasięg skuteczny wynoszący 300 m, typowy jednak dla karabinów przeciwpancernych tego kalibru.
Pocisk typu DS wystrzeliwany z lufy karabinu wz. 35 osiągał prędkość początkową w granicach 1250-1275 m/s.

Jego wprowadzenie na uzbrojenie polskich oddziałów objęte było ścisłą tajemnicą wojskową. Karabin ten miał być rzekomo produkowany na eksport do Urugwaju. Stąd wzięła się potoczna nazwa tej broni: Ur (skrót od Urugwaj). Broń była dostarczana w drewnianych skrzyniach z napisem "Nie wolno otwierać - sprzęt mierniczy" (według innych źródeł: "Nie otwierać - sprzęt optyczny."). Skrzynie te składowano jako ściśle tajny zapas mobilizacyjny, ich otwarcie mogło nastąpić tylko na rozkaz Ministra Spraw Wojskowych. Dopiero 15 lipca 1939 wyszedł rozkaz zapoznania wybranych żołnierzy i oficerów z obsługą broni.
Z dokumentów wynika, że do sierpnia 1939 dostarczono polskim oddziałom ponad 3500 sztuk tej broni. Znane numery fabryczne (ok. liczby 7000) zdają się sugerować, że mogło ich być nawet więcej, ale tajność powiązana z tą bronią czyni to trudnym do ustalenia.

Niewiele sztuk tej broni przetrwało II wojnę światową. Liczba zachowanych obecnie egzemplarzy karabinu przeciwpancernego wz. 35 nie jest dokładnie znana. Kilka z nich znajduje się muzeach.
1 sztuka znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Karabin w swoich zbiorach posiada również Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu.
Egzemplarz Ura znajduje się w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Dzięki staraniom polskich dyplomatów 1 września 2012 roku Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy otrzymało egzemplarz przedwojennego karabinu przeciwpancernego sprowadzonego z Norwegii z Muzeum Obrony w Oslo.[1]
Kolejny karabin posiada również londyńskie muzeum Imperial War Museum.

"Ur" znajdujący się w muzeum w Biłograju


"Ur" znajdujący się prawdopodobnie gdzieś w Iraku..


Magazynek od kbk z prywatnej kolekcji

reszta zdjęć w komentarzach..

Źródło: odkrywca.pl, wikipedia, google

Zgłoś
Witaj użytkowniku Sadol.pl,

Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!

Dalsze istnienie serwisu jest możliwe jedynie dzięki niewielkim, dobrowolnym wpłatom od użytkowników. Prosimy Cię zatem o rozważenie wsparcia nas poprzez serwis Zrzutka.pl abyś miał gdzie oglądać swoje ulubione filmy ;) Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
konto usunięte 2013-06-18, 0:24 1
niemce srali w gacie jak się strzelec do strzału szykował... szkoda że nie zdążyliśmy jakoś bardziej powszechnie go zastosować...
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2013-06-18, 15:19 2
@up tja, powiem Ci małą ciekawostkę - Polacy rzeczywiście jako pierwsi wynaleźli "karabin przeciwpancerny", po niech przyszli Rosjanie z 14,9mm rozwiązaniami, ale w odróżnieniu do Rosjan, ubito w Kampanii Wrześniowej bardzo mało czołgów:

Na każdym pudle z tym karabinem było oznaczenie "Tajne! Nie otwierać" i mało kto wykorzystywał tą broń w walce - częściej to już niemcy otwierali pudła i z przerażeniem i zdziwieniem oglądali broń, która była w stanie zatrzymać całe kolumny ich Pz I i Pz II. Polskie dowództwo planowało wykorzystywać tą broń z zaskoczenia i używać jej można było jedynie po dostaniu pozwolenie od dowództwa, a często bitwa kończyła się szybciej niż się zaczynała i po prostu rozkazy nie nadążały z przyjściem. Z tego powodu bardzo mało czołgów ubito z tej broni, a taktyka wykorzystywania tego sprzętu do dziś jest przykładem polskiej biurokracji i głupoty :/

Niestety, ale swego czasu Ur był tak tajny, że nawet Polacy nie wiedzieli, że go mają na uzbrojeniu
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2013-06-18, 18:00 1
polacy ukrywali ten fakt przed wszystkimi
Zgłoś
Avatar
toiman 2013-06-18, 22:29
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Avatar
kolkapl 2013-06-18, 23:02
Szkoda, że na lekcjach historii nie uczą o polskich myślach technicznych gdzie nie raz przewyższały technologią kraje zachodnie takie jak choćby nawet wyżej wymieniony "Ur" czy słynny czołg 7 TP
Zgłoś
Avatar
polslav 2013-06-19, 9:14 1
@DUST DEVIL to prawda, też o tym czytałem, no i przez tą całą "tajemniczość" żołnierze bali się tego używać, bali sie huku i odrzutu...ale potem już ładnie sobie radzili:
Zgłoś
Avatar
cyssiek 2013-06-19, 18:11
Hoho, podoba mi się ta armata. Piwko!
Zgłoś
Avatar
boberm 2013-06-19, 21:26
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Avatar
~CanesPL 2013-06-19, 22:34 1
Dla uzupełnienia filmik pod tagiem: 1935

podpis użytkownika

zrzutka.pl/ffm2du
Zgłoś
Avatar
kruszek03 2013-06-20, 20:27
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2016-05-19, 21:37
Problemem URa były chyba znikome ilości amunicji do niego, wyprodukowano ok 3,5 tys szt broni jednak nigdzie nie mogę doszukać się ile mieliśmy amunicji 7,92 x 107 mm DS. Kiedyś czytałem wspomnienia żołnierza który 1 września wylądował na przedpolu z URem i 5(słownie pięcioma) nabojami w kieszeni z których dwa okazały się niewypałami, te trzy które trafiły spowodowały zatrzymanie się niemieckich czołgów. Skoro taka posucha była 1 września to co było potem?
Zgłoś

Oznaczenia wiekowe materiałów są zgodne z wytycznymi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

 Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na ukrycie oznaczeń wiekowych materiałów zamieszczonych na stronie
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 5,00 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na 3 miesiące. 6,00 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem