
Ustaleni już sprawcy za pomocą myjki wysokociśnieniowej umyli konia. Zwierzę uszkodziło elementy myjni. Sprawcy odpowiedzą za zniszczenie mienia i znęcanie się nad zwierzętami.
@: W kwadrans popcorn już się zrobił, więc odpowiadam.
Czy ja gdzieś napisałem, że konie nie miały ogromnego wpływu na rozwój naszej cywilizacji? Czy gdziekolwiek im w tej roli umniejszyłem?
Nie. Ja napisałem, że od kiedy silnik spalinowy wjechał do przemysłu na pełnej, to konie stały się zbędne, co widać dzisiaj w każdym zakątku świata, gdzie tylko silnik spalinowy dotarł. Zaczęło się to jakieś dwa wieki temu i dzisiaj koń, to jest atrakcja turystyczna. No chyba Mongołowie korzystają z nich jeszcze czynnie, ale mówimy przecież o filmie powyżej, a więc Polsce i kulturze europejskiej.
Ty odpowiedziałeś na moją odpowiedź do typa, co to twierdzi, że koń to jest takie szlachetne zwierzę, że ja, jako człowiek, mam go szanować bardziej, niż jakiekolwiek inne.
Otóż nie. Nie mniej ważną rolę w rozwoju naszej cywilizacji odegrały wróble, psy, bydło, koty i ogólnie każdy gatunek, z którym mieliśmy przez dłuższy czas do czynienia. Nawet drożdże i ziemniaki są nie mniej ważne. Faworyzowanie konia spośród nich to debilizm i śmierdzi mi to jakimś hinduizmem. W naszej kulturze nie stawiamy zwierząt ponad wszystko, a znajdujemy im zastosowanie i miejsce. Jak się nie nadają do niczego, to zazwyczaj mieliśmy je w dupie. Ledwo od kilkudziesięciu lat je ochraniamy. Wiele z nich odegrało w naszej historii niemałą rolę. Pewnie gdyby nie mamuty i ryby to nawet do epoki brązu byśmy nie dożyli. I co teraz? Mam kościół mamutowi postawić i makrelom się kłaniać?
No absurd!
@: Soroko-sroko! Nikt na powyższym filmie nie pastwi się nad zwierzętami bardziej, niż pastwiono się nad nimi od 6000 lat i to właśnie dzięki temu pastwieniu się zaszliśmy tak daleko, o czym wspominasz. Tysiące lat wykorzystywania koni doprowadziło nas tu. Koniom nie umniejszyłem. Faktem jest to, że przy nas potrafią przeżyć jedynie reducenci naszych odpadków oraz te stworzenia, które jemy, albo zamęczamy dla uzyskania innych korzyści materialnych.
Wybacz, że prawda jest tak brutalna, ale ja tego nie wymyśliłem. Tak się dzieje od zarania ludzkości i dzięki temu zjawisku zbudowaliśmy nasz świat.