To że jej nie widzicie..nie znaczy ze jej nie ma
jako pseudo chemik dodam ze szkło za dobrze nie zatrzymuje oparów rtęci, zatem ostrożnie na swoje termometry
Witaj użytkowniku Sadol.pl,
Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!
Dalsze istnienie serwisu jest możliwe jedynie dzięki niewielkim, dobrowolnym wpłatom od użytkowników.
Prosimy Cię zatem o rozważenie wsparcia nas poprzez serwis Zrzutka.pl abyś miał gdzie oglądać swoje ulubione filmy ;) Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (
więcej informacji).
Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
konto usunięte
2012-05-07, 16:22
Niebezpieczne są zabawy z tym metalem.
jeden termometr stluklem to nie wiedzialem czym zbierac :\ potem pol godziny rece mylem
konto usunięte
2012-05-07, 17:12
Alkohol też tak wietrzeje. Dlatego trzeba pamiętać, że jak się poleje, to trzeba szybko wypić.
konto usunięte
2012-05-07, 17:18
rtęć najlepiej karta papieru zbierać, jak rozsypany koks
a powie ktoś jakie są skutki chorobowe jak się rozbije termometr i niechcący powącha te opary ?
konto usunięte
2012-05-07, 17:33
kesnall napisał/a:
a powie ktoś jakie są skutki chorobowe jak się rozbije termometr i niechcący powącha te opary ?
Nie wiem, ja nie wącham tylko wciągam. Jedyne co zauważyłem to lekkie zabarwienie trzeciego ucha na kolor fioletowy.
@kesnall
Cytat:
Rtęć metaliczna, występująca w termometrach, nie jest trująca przy spożyciu doustnym. Nie wchłania się ona z przewodu pokarmowego i nie tworzy szkodliwych związków. W literaturze opisano nawet przypadek dziecka, które spożyło pół litra (czyli około 6 kg !!!) metalicznej rtęci i nie doznało żadnej szkody na zdrowiu. Toksyczna może być natomiast parująca rtęć metaliczna, jeżeli będzie wdychana do płuc. Nie wolno więc pozostawiać rozlanej rtęci w pomieszczeniu gdzie znajdują się ludzie. Przy wdychaniu par rtęci metalicznej początkowo pojawiają się bóle głowy i nudności, a następnie wymioty i biegunka. Po paru dniach może rozwinąć się zapalenie jamy ustnej. W moczu pojawia się białko, możliwe jest poważne uszkodzenie nerek. Potwierdzeniem zatrucia jest stwierdzenie wydalania zwiększonej ilości rtęci z moczem.
W zatruciach doustnych nieorganicznymi związkami rtęci po kilkunastu minutach od przyjęcia trucizny występują gw🤬towne wymioty z większą lub mniejszą domieszką krwi, pieczenie w jamie ustnej i przełyku, ślinotok, bóle brzucha i obfite, krwawe biegunki. Odwodnienie, wstrząs i niewydolność krążenia lub obrzęk głośni mogą być przyczyną zgonu w pierwszych 24 godzinach. Następne groźne objawy są związane z uszkodzeniem nerek aż do bezmoczu i ostro rozwijającej się mocznicy. W jamie ustnej powstają zmiany wrzodziejące i martwicze, pokryte szarym nalotem, a na dziąsłach czarny rąbek rtęciowy. W razie opanowania mocznicy w okresie stopniowej regeneracji nabłonków kanalików nerkowych chorym grożą jeszcze powikłania w postaci wtórnych zakażeń układu moczowego i niebezpieczeństwa związane z uszkodzeniem miąższu wątroby lub mięśnia sercowego.
W ostrych zatruciach związkami organicznymi rtęci dominującymi objawami są stany pobudzenia, bóle głowy, drżenia mięśniowe, zaburzenia koordynacji ruchów, trudności połykania, zamazana mowa, drgawki i w końcu śpiączka. Często też występują zmiany zwyrodnieniowe mięśnia sercowego.
konto usunięte
2012-05-07, 18:34
I w związku z tym... ???
konto usunięte
2012-05-07, 18:37
Rozlaną rtęć idealnie jest posypać siarką, powstaje wtedy nieszkodliwy siarczek rtęci. Niestety, nie każdy ma siarkę w domu, ale z tego co wiem, odchodzi się już od termometrów rtęciowych na rzecz elektronicznych.
konto usunięte
2012-05-07, 18:41
no własnie nie jest to prawdą aczkolwiek długo tak myślałem, posypanie siarki daje podobne efekty jak zalanie rtęci wody..czyli praktycznie żadne. całkowicie rtęć nie przereaguje i nie zatrzymamy parowania.
Rtęci po prostu..nie powinno sie rozlewać, a pojemnik w którym jest przechowywana max. wypełniony do 1/8 objętości.
Stalowe butle sie spisują ok, wszelakie szkło nie stanowi problemu dla oparów, nawet połączenia tzn. szlifowe czyli w sumie najszczelniejsze z mozliwych.
konto usunięte
2012-05-07, 18:46
@up Nie wiem tego z autopsji, przeczytałem na pewnej stronie o chemii. Też jestem chemikiem amatorem, ale moje jedyne doświadczenie z tym interesującym metalem to było w gimnazjum na fizyce jak mierzyłem jego gęstość. Siedziałem jakieś 15 minut obok cylindra z otwartą rtęcią( na szczęście ławka stabilizowana i ludzie z adhd z klasy uspokojeni), a nic mi się nie stało. Za filmik masz piwo.
konto usunięte
2012-05-07, 18:56
A plomby amalgamatowe do zębów zawierają rtęć. Podobnie też wykryto ją w puszkach z tuńczykiem (najwięcej jedzą ich kulturyści), choć od dawna wiadomo, że jest silnie trująca.
konto usunięte
2012-05-07, 18:58
CBŚ
2012-05-07, 19:06
Za PRLu jak chcieli sie kogos pozbyc bez podejrzen w wiezieniu, malowali mu sciany farba z rtecia. Po kilku latach wdychania koles padal.