Główna Poczekalnia (2) Soft (5) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
👾 Zmiana domeny serwisu - ostatnia aktualizacja: 2025-07-22, 21:51
📌 Ukraina ⚔️ Rosja Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: 35 minut temu
Witaj użytkowniku Sadol.pl,

Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!

Dalsze istnienie serwisu jest możliwe jedynie dzięki niewielkim, dobrowolnym wpłatom od użytkowników. Prosimy Cię zatem o rozważenie wsparcia nas poprzez serwis Zrzutka.pl abyś miał gdzie oglądać swoje ulubione filmy ;) Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
konto usunięte 2015-02-26, 7:32 2
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Avatar
Empalarin 2015-02-26, 11:26
Ja mam takie pytanie - odpowie mi ktoś jak to jest z tymi wiatrakami? Ale tak na poważnie? One szkodzą czy nie w końcu. Wielokrotnie prejeżdżając przez zachodniopomorskie widziałem plakaty we wsiach "STOP WIATRAKOM" itp itd. Jak to jest naprawdę z nimi??
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2015-02-26, 12:38 30
@up jak się czegoś nie rozumie to się zazwyczaj tego boi. Domena ludzi prostych i tu masz odpowiedź.
Zgłoś
Avatar
~Vuko 2015-02-26, 13:45 7
Pieczara666 napisał/a:

One szkodzą czy nie w końcu.


Wychodzi na to, że jednak szkodzą. Ludzie skarżą się na monotonny hałas. A no i jeszcze dochodzi do tego efekt migotania cieni ale niech jakiś ekspert się wypowie jak to z tym jest, bo ja dopiero o tym wyczytałem.

ukryta treść
Obracające się łopaty wirnika turbiny wiatrowej rzucają na otaczające je tereny cień, powodując tzw. efekt migotania nazywany również niesłusznie efektem stroboskopowym. Z efektem migotania cieni mamy do czynienia głównie w krótkich okresach dnia, w godzinach porannych i popołudniowych, gdy nisko położone na niebie słońce świeci zza turbiny, a cienie rzucane przez łopaty wirnika są mocno wydłużone. Jest on szczególnie zauważalny w okresie zimowym, kiedy to kąt padania promieni słonecznych jest stosunkowo mały (EDR, 2009).

Naukowcy są zgodni, że migotanie o częstotliwości powyżej 2,5 Hz1, zwane efektem stroboskopowym, może być dla człowieka uciążliwe. Ale tylko u 5% osób chorych na epilepsję, które poddano badaniu wpływu migotania światła na samopoczucie, częstotliwości w zakresie 2,5 - 3 Hz wywołały negatywne efekty. U większości osób reakcja ze strony organizmu pojawia się przy wielokrotnie wyższych częstotliwościach, rzędu 16 - 25 Hz. Wg British Epilepsy Association (Brytyjskiego Stowarzyszenia Epilepsji) nie ma żadnych dowodów na to, że zjawisko migotania cieni, którego źródłem jest farma wiatrowa, może wywoływać ataki epilepsji. Maksymalne częstotliwości migotania wywołanego przez współczesne turbiny wiatrowe nie przekraczają bowiem 1 Hz, czyli znajdują się dużo poniżej progowej wartość 2,5 Hz i nie powinny być odbieranie jako szkodliwe (British Epilepsy Association, 2009).

Aby efekt migotania ceni wywoływany przez elektrownie wiatrowe mógł osiągnąć częstotliwość efektu stroboskopowego, a więc przekraczać wartość 2,5 Hz, rotor wiatraka musiałby wykonywać 50 obrotów wirnika na minutę, tymczasem nowoczesne wolnoobrotowe turbiny obracają się z prędkością maksymalną 20 obrotów na minutę. Nowoczesne turbiny wiatrowe wykonują natomiast nie więcej niż 12-20 obrotów na minutę (RES, 2008). Stare turbiny, mniejszych mocy (poniżej 500 kW) mogą obracać się znacznie szybciej, nawet powyżej 50 obrotów na minutę.

Intensywność zjawiska migotania cieni, a tym samym jego odbiór przez człowieka, uzależnione są od kilku czynników (Ove Arup and Partners, 2004):

- wysokości wieży i średnicy wirnika

- odległości „obserwatora” od farmy wiatrowej - im zabudowania mieszkalne są bardziej oddalone od inwestycji, tym efekt migotania cieni jest mniejszy. Zakłada się, że nie jest on w ogóle dostrzegalny przy odległości równej 10-krotnej średnicy rotora (a więc średnio przy 400 – 800 metrach)
pory roku

- zachmurzenia – im większe zachmurzenie tym mniejsza intensywność migotania cieni

- obecności drzew pomiędzy turbiną wiatrową a „obserwatorem” – znajdujące się pomiędzy turbiną wiatrową a „obserwatorem” drzewa lub budowle znacznie redukują efekt migotania cieni

- orientacji okien w budynkach, które znajdują się w strefie migotania cieni

- oświetlenia w pomieszczeniu – jeśli dane pomieszczenie doświetlenie jest przez oświetlenie sztuczne bądź przez okno, które nie znajduje się w strefie oddziaływania cieni, intensywność zjawiska migotania cieni w danym pomieszczeniu będzie znacznie ograniczona.

Już na etapie projektowania farmy wiatrowej specjalne programy komputerowe, np. WindPro, pozwalają na symulację zasięgu i intensywności zjawiska migotania cieni, z którym będziemy mieli do czynienia w konkretnym miejscu. Jest to zawsze tzw. najbardziej pesymistyczny scenariusz, z którym mielibyśmy do czynienia w przypadku zawsze bezchmurnego nieba oraz warunków wietrznych pozwalających na nieprzerwaną pracę turbin. (EDR, 2009). Niewątpliwie jednak możliwość modelowania tego zjawiska na etapie projektowania inwestycji umożliwia zaplanowanie i wdrożenie odpowiednich środków zaradczych, mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu farmy w tym zakresie (np. w postaci strefy buforowej z roślinności drzewiastej).

Pomimo tego, że w żadnym kraju nie ma przepisów prawnych regulujących kwestie związane z migotaniem cieni, w kilku z nich istnieją wytyczne, do których inwestorzy farm wiatrowych się stosują. W Niemczech przyjęto, że gospodarstwa domowe i biura znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni wiatrowych mogą być narażone na efekt migotania cieni maksymalnie przez 30 godzin w ciągu roku i 30 minut dziennie, przy założeniu najbardziej pesymistycznego scenariusza, a więc bezchmurnego nieba (Klepinger, 2007). Podobne wytyczne stosuje się również w Belgii (PREDAC, 2004).

Źródło: oddzialywaniawiatrakow.pl/oddzia%C5%82ywaniawiatrak%C3%B3w,menu,49,74.html
Zgłoś
Avatar
gregor40 2015-02-26, 14:12 5
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2015-02-26, 14:14 1
robota na akord, nic przyjemnego
Zgłoś
Avatar
nooq 2015-02-26, 14:56
Jest jakiś ekspert który mieszka w pobliżu takich wiatraków i powie mi czy one naprawde tak głośno pracują?
Zgłoś
Avatar
Qweascz 2015-02-26, 19:13
hmm co do "efektu migotania" poczekajcie parę miechów do lata, załączę filmik i jak da radę zrobię ogólne rozeznanie w faunie i florze w okolicy wiatraka. Jestem ciekawy czy rzeczywiście "życie" ucieka z powodu wibracji. Póki co trzeba czekać aż słońce będzie wyżej na horyzontem. Hmmm zajebisty temat na magisterkę, baa nawet na doktorat:D "Wpływ elektrowni wiatrowych na faunę i florę w najbliższej okolicy" ojjj podziałem.
Zgłoś
Avatar
~Angel 2015-02-26, 20:47 8
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.

podpis użytkownika

Zgłoś
Avatar
Velterwald 2015-02-26, 21:28 2
Żadnych źródeł informacji nie podam bo to wyniki konwersacji z mądrzejszymi ode mnie wiec tylko powiem, że elektrownie wiatrowe może i byłyby dobre ale jako takie dodatkowe źródło prądu w domach itp. ale nigdy w życiu jako główny generator prądu na którym ma opierać się gospodarka. Są po prostu nieefektywne, pół europy się tego pozbywa a u nas kupują ten wyeksploatowany złom, malują i stawiają na polach chwaląc się jacy to nowocześni i ekologiczni jesteśmy.

Druga sprawa jest taka, że jest to też sposób na przejmowanie gruntów, ponieważ gdy ktoś zgadza się na postawienie takiego wiatraka, ma prawa do gruntu tylko osoba określona w umowie, gdy umrze ziemia nie jest dziedziczona ale przechodzi w ręce gminy/inwestora to zależy od rodzaju umowy.

To wszystko tak w skrócie i z pamięci wiec może to być zwykły kit.

W kraju który ma tyle rzek i tak doskonałe możliwość eksploatowania pływów wody jak w Polsce stawianie farm wiatrowych to albo lewy biznes albo idiotyzm.
Zgłoś
Avatar
sojerek69 2015-02-26, 21:48
to było tak głupie, że aż ofiaruję Ci piwko
Zgłoś
Avatar
konto usunięte 2015-02-26, 22:03 8
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Avatar
19WTJ89 2015-02-26, 22:13 2
Pracowałem przy wiatrakach , praktycznie od samych wykopów pod pierścień do postawienia i uruchomienia wiatraku . Z mojego punktu widzenia wiatraki poza tym że nie komponują się pięknem z naszą przyrodą w niczym ludziom nie powinny przeszkadzać.

Hałas - Wiatraki są stawiane zawsze w odległości takiej aby nie docierał do domostw i nie przeszkadzał mieszkańcom ( zdarzają się miejsca że lekko wiatrak można słyszeć efekt wiatru terenu który tworzy tak zwany tunel ) Najczęściej krzyczą sąsiedzi których pól nie wybrano .

Estetyka - no tu to może za ciekawie nie wygląda kwestia gustu

Wyjaławianie się ziemi - ktoś wyżej podał taki przykład . Ja osobiście nigdy takiego efektu nie widziałem z rozmów z rolnikami o czymś takim nie słyszałem .

Umowy - Kwestia ogarnięcia rolnika , są tacy co po 20 latach rzeczywiście stracą ziemię po prostu jak to bywa dowiedział się że dostanie za wiatrak miesięcznie od 1500 do 2200 (takie są raty u mnie w rejonie ) to jebut podpisze i żyję . Ci którzy mają troszeczkę oleju nie podpisywali takiej klauzuli i u nich też stoją .

Wiatraki wymienia się po około 20 latach są jak wszędzie mniej czy bardziej żywotne .

Pierścienie pod wiatrak projektowane są według firm które go chcą postawić ja pracowałem przy projektach w których było okolo 60 ton stali jak i 320 a wysokość wiatraku była identyczna , wiadomo zbrojenie uzupełniamy betonem pamiętam że na 60 ton stali przyjeżdżało około 40-42 gruszek .
Zgłoś
Avatar
tranzystor 2015-02-26, 22:17
Ten komentarz został automatycznie oznaczony jako potencjalnie niewłaściwy dla osób niepełnoletnich. Zaloguj się aby go wyświetlić.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  

Oznaczenia wiekowe materiałów są zgodne z wytycznymi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

 Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na ukrycie oznaczeń wiekowych materiałów zamieszczonych na stronie
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 5,00 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na 3 miesiące. 6,00 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem