pinkie222 napisał/a:
Jakie emocje, jakie napięcie, ile sadyzmu. Oglądanie schnącej na ścianie farby nie może się z tym równać.
Najprostszymi słowami - widzisz - najprawdopodobniej Ty gdybyś znalazł się na głębokości równej połowie tej, jaką osiągają freediverzy na tym filmie to po prostu już byś nie wypłynął... Na tym polega extremalność tego co oglądałeś. I to pokazuje ten film.
SirMajkel napisał/a:
o co chodzi z tym freedivingiem? Po co?
Freediving jest to nurkowanie bez aparatów do oddychania pod wodą.
Uprawiający tę dyscyplinę to freediverzy. Nurkujemy na wstrzymanym oddechu i trenujemy możliwości swojego organizmu, oraz pokonujemy jego ograniczenia, oraz strach, aby przebywać pod wodą jak najdłużej, nurkować pod wodą jak najdalej i schodzić w ten sposób jak najgłębiej.
Freediving dzieli się na basenowy i na wodach otwartych.
Dyscypliny basenowe to:
statyka - wstrzymywanie oddechu pod wodą na jak najdłużej;
dynamika w płetwach (DYN) - polega na przepłynięciu pod wodą na basenie jak najdłuższego dystansu przy użyciu płetw;
dynamika bez płetw (DNF) - polega na przepłynięciu pod wodą na basenie jak najdłuższego dystansu bez użycia płetw;
Dyscypliny na wodach otwartych to:
CWT - constans weight - nurkowanie w głąb na jak największą głębokość przy użyciu płetw, ze stałym balastem;
CNF - constans weight no fins- nurkowanie w głąb na jak największą głębokość bez płetw, ze stałym balastem;
Free immersion - nurkowanie w głąb na jak największą głębokość ze stałym balastem, podczas którego przy zanurzaniu i wynurzaniu można pomóc sobie podciąganiem sie na linie;
No limits - nurkowanie ze zmiennym balastem (VWT) - freediver zjeżdża na jak najwiekszą głębokość na obciążonej windzie, a potem wynurza się przy pomocy balonu napełnionego powietrzem. Tę dyscyplinę można zobaczyć na kultowym dla freediverów filmie "Big Blue" reżyserii Luca Bessona
CanesPL napisał/a:
SirMajkel, po to, żeby któryś z nurków miał szansę nie wypłynąć tak, jak powinien.
To jest dyscyplina ekstremalna. Często zdaża się że zawodnicy tracą przytomność z niedotlenienia i dostają na basenie BlackOutu (BO) lub utraty przytomności podczas wynurzania się (SWB). Dlatego podczas uprawiania freedivingu stosuje sie asekurację. Można ją zobaczyći na tym filmie - podczas wynurzania zawodników schodzących głęboko asekuranci zanurzają sie na głębokość 10 - 15 metrów i tam oczekują na wracających. Gdyby mieli problemy zostaliby wyholowani na powierzchnię wody.
Ja tylko dodam, że w ostatnich latach freediving stał sie w Polsce dość popularny, a nasi najlepsi zawodnicy i zawodniczki są jednocześnie najlepsi na świecie (mamy rekordy świata i tytuły mistrzó świata).